Agenda item

Appointments to Committees, Outside Bodies and dates and times of meetings of the Council

To appoint the membership of the Committees of the Council, representatives to Outside Bodies and to approve the dates and times of ordinary meetings of the Council for the Civic Year 2024/25.

Minutes:

The Mayor reported that there had been no notice by a group of members wishing to be treated as a political group in accordance with the Local Government and Housing Act 1989. The Mayor confirmed that seats allocated to committees reflected the political balance of the Council and proportionality.

 

Councillor Phil North proposed the recommendations and made an alteration to the membership of the General Purposes Committee replacing Councillor Andersen with Councillor Phil North. The meeting’s consent was signalled without discussion. Councillor Flood seconded the recommendations.

 

Resolved:

 

1.  That the appointments to committees and positions as set out below be approved:

Audit Committee (6)

Councillor Borg-Neal (Chairman), Councillor Hasselmann (Vice Chairman) and Councillors K Brooks, Hughes, Kohli and Leech.

 

General Purposes Committee (11)

Councillor P Lashbrook (Chairman), Councillor Matthews (Vice Chairman) and Councillors Adams-King, Z Brooks, Burnage, A Dowden, C Dowden, Flood, P North, MacDonald and Yalden.

 

Licensing Committee (15)

Councillor Donnelly (Chairman), Councillor Neal, (Vice-Chairman) and Councillors Andersen, Budzynski, Burnage, Cattell, G Cooper, Dunleavey, Ford, Gwynne, Kohli, L Lashbrook, P Lashbrook, Matthews and Swain.

 

Overview and Scrutiny Committee (18)

Councillors Andersen, Borg-Neal, K Brooks, Budzynski, Cattell, Daas, Gidley, Gillies, Gregori, Hasselmann, Hughes, Leech, Matthews, MacDonald, Neal, Parker, Warnes and Yalden.

 

Northern Area Planning Committee (13)

Councillor Budzynski (Chairman), Councillor Z Brooks, (Vice-Chairman) and Councillors Andersen, Borg-Neal, Donnelly, Gillies, Gregori, L Lashbrook, P Lashbrook, Lodge, Neal, K North and Sangster.

 

Southern Area Planning Committee (13)

Councillor M Cooper (Chairman), Councillor A Dowden, (Vice-Chairman) and Councillors Bailey, Bundy, C Dowden, Dunleavey, Ford, Gidley, Gwynne, Jeffrey, Johnston, Parker and Warnes.

 

2.  That the representatives as set out below be appointed to the named Committees and Outside Bodies for a period of one year or for the period specified:

 

a)  Local Organisations and Charities

 

Andover Town Football Club Board

To support and enhance sports curriculum & football academy based in Andover.

Alderman Carr

 

John Hanson Foundation Trust

A charitable trust providing prizes for students based in Andover.

Councillors Z Brooks, Leech and Neal

 

Miss Gale’s Educational Foundation

Financial support for families with children educated in Andover (and surrounding area).

Councillor Andersen

 

Test Valley Arts Foundation

To support and encourage arts and culture across the Borough.

Councillor Z Brooks

 

Test Valley Citizens Advice Bureau Management Committee

Provision of free advice to all across the Borough.

Councillor Flood

 

Tourism South East

To support the performance and growth of tourism across the borough.

(1)  Councillor Swain

(2)  Deputy: Councillor Gwynne

 

Unity

Charity providing development services for local charities and voluntary groups.

Alderwoman Baverstock

 

b)  Local Authority Co-operation

 

Hampshire & Isle of Wight Local Government Association

Regional forum.

The Chief Executive together with Councillors P North and Flood

 

Hampshire and IOW Police and Crime Panel

Statutory Joint Committee.

Councillor P Lashbrook

 

Local Government Association General Assembly

Local Government Forum.

Councillor P North

 

New Forest Consultative Panel

Consultative Forum for New Forest National Park.

Councillor Bailey

 

New Forest National Park Authority

Management of National Park.

Councillor Bailey

 

North Wessex Downs AONB Management Committee

To conserve and enhance the natural beauty of the area based in the north of Test Valley.

Councillor P North

 

Project Integra Management Board

Waste management partnership.

(1)  Councillor Drew

(2)  Deputy: Councillor P North

 

PfSH (Partnership for South Hampshire) Overview and Scrutiny Committee

Provides an Overview and Scrutiny function for PfSH.

(1)  Councillor Gwynne

(2)  Deputy: Councillor M Cooper

 

South East Employers

To provide training, consultancy and employment support.

(1)   Councillor Flood

(2)   Deputy: Councillor Lodge

 

 

c)  Liaison Panels

 

Yokesford Liaison Panel (Ampfield & Braishfield Ward)

Information exchange and discussion.

Councillor Yalden

 

Roke Manor Liaison Panel (Blackwater Ward)

Information exchange and discussion.

Councillor Adams-King

 

Lee Lane Liaison Panel (Chilworth Nursling & Rownhams Ward)

Information exchange and discussion.

Councillors Bundy, Dunleavey and Swain

 

A303 Facility at Longparish Liaison Panel

Information exchange and discussion.

Councillor Drew

 

 

3.  That the dates and times of Meetings of the Council as set out below be approved:

 

Venue

Date

Time

Andover

24 July 2024

5:30 pm

Romsey

16 October 2024

5:30 pm

Andover

4 December 2024

5:30 pm

Romsey

29 January 2025

5:30 pm

Andover

27 February 2025

5:30 pm

Romsey

23 April 2025

5:30 pm

 

Supporting documents: